130 AASTAT PÄRNU SÕUDMIST – Näitus Pärnu Muuseumis

image001

2014. aastal tähistab Pärnu sõudespordiga tegelev aktiiv siinse sõudmise 130. juubelit.  Panuse juubeliaasta programmi lisab ajalooline ülevaatenäitus Pärnu Muuseumis. Näitus teeb sissevaate sõudmise arengutesse Pärnus alates kohalikest sakslastest koosnenud Pernauer Ruder-Club’ist pealesõjaaegsete “Spartaki”, “Dünamo” ja “Kalevi” sõudesektsioonideni. Viimastest on välja kasvanud kaks täna Pärnus tegutsevat sõudekeskust – Pärnu Sõudeklubi ning Sõudekeskus “Kalev” ja samuti rida nii maailmameistri- kui olümpiavõistlustel kõrgetele kohtadele jõudnud sõudjaid kui Raul Arnemann, Tiit Helmja, Priit Tasane, Roman Lutoškin, Tõnu Endrekson ja loomulikult ka kahekordne olümpiahõbe Jüri Jaanson.

Näitusel eksponeeritakse mitmekesist esemelist materjali – nii on muuseumi kolmanda korruse näitusesaali välja on pandud ehtne kaheksane sõudepaat, näha saab vanimat säilinud Pärnus ehitatud võistluspaati, samuti legendaarse Mihkel Leppiku treeneripaati. Välja on pandud hulgaliselt võistlustrofeesid, alates Jüri Jaansoni olümpiamedalitest, kuni karikate ja medaliteni nii Pärnu Sõudeklubi kui Kalevi Sõudekeskuse varade seast. Näituse ettevalmistamist on toetanud Pärnu linn, Eesti Kultuurkapital, OÜ Penteer (Concept2) ja YIT

Näituse avamine on pühapäeval, 16. novembril 2014 kell 12.00 Pärnu Muuseumis (Aida 3, Pärnu)ning jääb avatuks kuni 4. jaanuarini 2015.